1. Co to jest marihuana?Słowo „marihuana” oznacza wysuszone żeńskie kwiaty konopi. Najpopularniejszy sposób zażywania to palenie. Efekty to przede wszystkim: zwiększona wrażliwość zmysłów, pogłębienie uczuć, poczucie relaksu i lekka dezorientacja. Najważniejszym składnikiem psychoaktywnym jest delta-9-tetrahydrokanabinol (w skrócie THC).

2. Kto pali marihuanę?Różni ludzie. Nie da się opisać „typowego” palacza marihuany. Używają jej ludzie w każdym wieku i z każdej grupy społecznej. Tego, cz…

Przypominamy ulotkę z starych czasów a dokładnie z roku 2000 rozprowadzaną przez stronę kanaba.prv.pl

1. Co to jest marihuana?

Słowo „marihuana” oznacza wysuszone żeńskie kwiaty konopi. Najpopularniejszy sposób zażywania to palenie. Efekty to przede wszystkim: zwiększona wrażliwość zmysłów, pogłębienie uczuć, poczucie relaksu i lekka dezorientacja. Najważniejszym składnikiem psychoaktywnym jest delta-9-tetrahydrokanabinol (w skrócie THC).

2. Kto pali marihuanę?

Różni ludzie. Nie da się opisać „typowego” palacza marihuany. Używają jej ludzie w każdym wieku i z każdej grupy społecznej. Tego, czy ktoś pali, nie można poznać po wyglądzie. Możliwe, że Twoi znajomi także używają marihuany, a Ty o tym nie wiesz.

3. Czy marihuana uzależni?

Marihuana nie wywołuje uzależnienia fizycznego, nie pojawia się więc zjawisko „głodu” narkotycznego. Alkohol i tytoń są w porównaniu z nią niezwykle silnymi narkotykami. Tym niemniej, często używana prowadzi do przyzwyczajenia, podobnie jak kawa, słodycze czy telewizja.

4. Czy palenie marihuany prowadzi do twardych narkotyków lub łamania prawa?

Nie. Zazwyczaj jedynym przestępstwem, jakiego dopuszczają się palacze marihuany, jest… samo palenie i posiadanie. Co więcej, marihuana u większości ludzi tłumi agresję. Nieprawdą jest, jakoby marihuana prowadziła do twardych narkotyków. To dilerzy, którzy nią handlują, namawiają do spróbowania silniejszych środków, b uzależnić klientów i więcej zarobić.

5. Czy od marihuany można umrzeć?

Nikomu się jeszcze nie udało. Medycyna nie zna ani jednego przypadku śmierci od marihuan, choć jest znana i używana od około 10 tysięcy lat! Tym czasem, co roku miliony ludzi umierają od legalnych narkotyków – alkoholu i papierosów.

6. Jak szkodliwa jest marihuana?

Psychoaktywne składniki marihuany nie uszkadzają orgazmu. Jedyne ryzyko związane jest z paleniem. Wdychanie jakiegokolwiek dymu jest niezdrowe ze względu na zawartość substancji smolistych, jednakże marihuana jest mniej szkodliwa od papierosów, gdyż pali się ją w dużo mniejszych ilościach. Zamiast palić, można też marihuanę dodawać do posiłków – jest wtedy praktycznie nieszkodliwa.

7. Czy marihuana ma jakieś praktyczne zastosowania?

Tak. Już od wieków była stosowana w medycynie. Dziś mogliby jej używać chorzy na raka, AIDS, epilepsję, stwardnienie rozsiane, jaskrę i migreny. W wielu przypadkach jest jedynym środkiem, który przynosi chorym ulgę, ale prawo zabrania jej używać.

8. Dlaczego jest nielegalna?

Ponieważ konopie są tanim źródłem doskonałego włókna i papieru. W latach 30-tych w USA koncern DuPont, czołowy producent włókna sztucznego, w obawie przez konkurencją korzystającą z konopi, rozpuścił plotki o rzekomej szkodliwości marihuany. To doprowadziło do delegalizacji, która za sprawą mocarstwowej pozycji USA, rozprzestrzeniła się na prawie cały świat.

9. I co z tego?

Obecne prawo jest absurdalne, bo pozwala sprzedawać twarde narkotyki (alkohol i papierosy), a za naturalną i niegroźną używkę karze więzieniem. Marihuanę trzeba zalegalizować i obłożyć podatkami (akcyza). Wtedy przestanie nią handlować mafia i nikt nie będzie nakłaniał do sięgnięcia po twarde narkotyki. Z legalizacji skorzysta także wiele ciężko chorych osób.

10. W oryginalnej ulotce nie ma punktu piątego.