3 miejsca, które znikną z mapy świata

      Możliwość komentowania 3 miejsca, które znikną z mapy świata została wyłączona

Jak wiemy, zmiany klimatu, rosnący poziom morza, pustynnienie, huragany i topniejące lodowce szybko zmieniają krajobraz naszej planety. Wiele malowniczych miejsc niszczeje ze względu na zachowanie nieodpowiedzialnych turystów. Zobacz 30 miejsc, które może zniknąć w ciągu najbliższych kilku dziesięcioleci.

Barierowa rafa koralowa w Belize

Największa rafa barierowa na półkuli północnej, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spektakularne laguny przybrzeżne, czysta woda i intrygująca „Wielka Błękitna Dziura” (na zdjęciu) sprawiają, że jest to doskonałe miejsce do nurkowania. W 2009 r. UNESCO dodało ją do „listy zagrożeń”, jako jedno z miejsc, które mogą nie przetrwać dla przyszłych pokoleń.

Machu Picchu, Peru

Położona na wysokości 2 430 m npm XV-wieczna cytadela była kiedyś siedzibą cywilizacji Inków. Od czasu jej odkrycia w 1911 r. jest to popularny kierunek odwiedzin turystów. Od początku lat 2000 liczba gości przekracza tu 400 tys. rocznie. W rezultacie kamienne struktury są narażone na wzmożone zanieczyszczenia, a konstrukcja budynków znacznie się osłabiła. Trwają rozmowy, czy umieścić Machu Picchu na liście zagrożeń Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Cerro Rico, Bolivia

Położony w miejscowości Potosi w Boliwii szczyt Cerro Rico (znany także jako Rich Hill) był kiedyś ważnym źródłem srebra dla Imperium Hiszpańskiego. Ponad 500 lat wydobycia spowodowało, że góra jest pełna tuneli i szybów, co czyni ją niestabilną. W 2011 roku słynny szczyt osunął się aż o 15 metrów wgłąb. W roku 2014 UNESCO wpisało Cerro Rico na listę miejsc zagrożonych.

About Andrzej Wolnomularski

My mkniemy przez żar pustyni jak Beduini Czytam książki od tyłu, by być krok przed wszystkimi!