Andaluzja (Hiszpania)

Andaluzja jest z całą pewnością jednym z najciekawszych i najbardziej różnorodnych regionów Hiszpanii. Jednocześnie zajmuje dość rozległy obszar, z tego względu planując przemieszczanie się pomiędzy miastami powinniśmy zaplanować odpowiednią ilość czasu.

b36a1d00-a060-43dc-8a75-b810e4b2670a

Duże piętno na dzisiejszym kształcie regionu odcisnęły czasy panowania Arabów nad Półwyspem Iberyjskim, kiedy to Andaluzja nazywana była Al-Andalus. Do dziś zachowało się wiele zabytków z tego okresu, w tym słynny kompleks Alhambra w Grenadzie. Bogate zdobienia stworzone przez arabskich mistrzów tak zachwycały, że po odbiciu regionu przez królów Kastylii stworzyli oni własny styl Mudéjar czerpiący całymi garściami z dziedzictwa Maurów.

Andaluzja to także pyszna kuchnia i królujący w całej Hiszpanii tapas. Na miejscu możemy raczyć się lokalnym winem sherry i próbować lokalnych dań z owoców morza i mięs.

andaluzja-hiszpania

Niektóre atrakcje i ciekawe miejsca w Andaluzji:

  • Plaże nadmorskiego regionu Costa del Sol oraz przypominająca większy kurort Malaga.
  • Sewilla będąca w przeszłości jednym z najważniejszych portów świata dzięki monopolowi na handel z Ameryką. Do dziś w mieście zachowało się wiele zabytków z tego okresu, w tym katedra oraz Alcázar, czyli najdłużej funkcjonującą rezydencja królewska Europy.
  • Kordoba ze słynnym Wielkim Meczetem (Mezquita) zamienionym na katedrę, wąskimi uliczkami starego miasta oraz słynnym rzymskim mostem.
  • Ronda ze słynnym mostem oddzielającym od siebie stare i nowe miasto.
  • Port w Kadyksie.
  • Gibraltar ze słynną Skałą zamieszkałą przez złośliwe magoty uwielbiające zaczepiać i okradać turystów.
  • El Caminito del Rey – wisząca trasa prowadząca wzdłuż górskiej ściany ponad 100 metrów nad przepływająca w dole rzeką.
  • Grenada z jedynym istniejącym średniowiecznym arabskim kompleksem pałacowym Alhambra.

Niestety, nie jest to kierunek dla osób mających problemy z wysokimi temperaturami. Andaluzja nazywana jest czasem patelnią Hiszpanii i w wakacje bywa tam naprawdę gorąco.

Wybierając się do Andaluzji możemy polecieć do Sewilli z lotnisk w Krakowie i Modlinie lub do Malagi z Krakowa, Modlina i Wrocławia (sprawdź też: Lotnisko Sewilla (SVQ) – dojazd). Po Andaluzji możemy przemieszczać się autobusami, pociągami lub co najwygodniejsze samochodem.

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: