Cena tej waluty wariuje! Ludzie w ciągu tygodnia zarobili fortunę

      Możliwość komentowania Cena tej waluty wariuje! Ludzie w ciągu tygodnia zarobili fortunę została wyłączona

Nieoczekiwanym wygranym w wojnach handlowych pomiędzy USA i Chinami jest bitcoin. Na początku maja kosztował 5 000 USD, a w połowie miesiąca cena wzrosłą do 8 000 USD, by w zaledwie dwa dni spaść do poziomu 7000 USD. A jeszcze parę miesięcy temu 1 bitcoin kosztował mniej niż 4000 USD! Jak wytłumaczyć to szaleństwo?

Przyczyną jest sytuacja w Chinach, twierdzi ekonomista. – Najpierw dużo się mówiło o tym, że Chiny mogą zakazać wykopywania bitcoina ze względów ekologicznych, bo proces ten pochłania bardzo dużo energii elektrycznej, a szacuję się, że połowa tej kryptowaluty powstaje właśnie w Chinach – wyjaśnia w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Jeżeli taką działalność trzeba będzie przenieść do innych krajów, to koszty wzrosną, czyli lepiej mieć tego bitcoina teraz.

Inna przyczyna wzrostów wynika z obaw o skutki wojny handlowej. Chińskie gospodarstwa domowe mogą się obawiać spadku wartości chińskiej waluty.Przy osłabieniu juana chiński eksport odzyska część swojej opłacalności obniżonej z powodu wprowadzenia ceł przez USA, czyli taki może być cel rządu Chin.

– Alternatywą dla mających oszczędności może być dolar, złoto, albo właśnie bitcoin, bo kryptowalutę łatwo wytransferować z Chin, czego nie można powiedzieć o złocie i dolarze – mówi ekspert XTB.

Źródło: fakt.pl

About Andrzej Wolnomularski

My mkniemy przez żar pustyni jak Beduini Czytam książki od tyłu, by być krok przed wszystkimi!