Cypr: Od dawna jednym z popularniejszych kierunków w wakacyjnych ofertach biur podróży.

Cypr

Coast, Coral Bay Beach near Pafos, Paphos, Southern Cyprus, Cypr

Cypr już od dawna jest jednym z popularniejszych kierunków w wakacyjnych ofertach biur podróży. Nie ma jednak najmniejszego problemu, żeby samodzielnie zorganizować sobie wyjazd na trzecią co do wielkości wyspę Morza Śródziemnego.

cypr_11

Cypr jest typową destynacją wakacyjną. Mimo to znajdziemy tu również wiele zabytków, zamków czy innych atrakcji. Niestety, są one mocno rozproszone po całej wyspie – z tego względu najwygodniejszym sposobem poruszania się jest wypożyczony samochód. Wypożyczenie samochodu na Cyprze w porównaniu z Europą kontynentalną jest bardzo tanie. Możliwe jest również zwiedzanie wyspy korzystając z komunikacji publicznej, wymaga to jednak przemieszczania się i zmieniania miejsc noclegowych.

To, co może zachęcić do odwiedzin Cypru to kuchnia. Ta nastawiona jest na dania mięsne, są one jednak przygotowywane w sposób lekki, głównie na grillu, oraz na różnego rodzaju pasty (słynne przekąski mezze) czy słynny cypryjski ser Halloumi.

Warto pamiętać, że geograficznie Cypr leży w zachodniej Azji niedaleko granic Izreala, Libii i Turcji. Średnia temperatura w miesiące letnie wynosi około 30 stopni, czyli o kilka stopni mniej niż np w Andaluzji.

Cyprfoto9915

Niektóre atrakcje i ciekawe miejsca na Cyprze:

  • Plaże z turkusową wodą i tzw. jaskinie morskie – np. w okolicy Cape Greco i miasta Ajia Napa (Ayia Napa).
  • Centrum imprezowe i plażowe Ajia Napa. Jeśli zależy nam na opalaniu, kąpielach i imprezach – to nie ma lepszego miejsca na wyspie.
  • Miasto Limassol z nowoczesną promenadą i znajdującymi się w okolicy miasteczkiem Kourion oraz zamkiem Kolossi.
  • Słone jeziora (np. tuż obok lotniska w Larnace), gdzie przebywają migrujące flamingi.
  • Góry Troodos z trasami spacerowymi oraz miasteczkami i wioskami w których znajdziemy kościoły ozdobione freskami wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
  • Otoczone murami stare miasto Nikozji. Sama Nikozja jest ostatnią stolicą przedzieloną granicą na pół. Północna część Cypru jest wciąż okupowana przez samozwańczą Republikę Turecką.
  • Nadmorskie miasto Pafos z Grobowcami Królów oraz parkiem archeologicznym Kato Paphos. Stanowisko Kato Paphos słynie z niesamowitych mozaik, a odpowiedzialna za nie jest polska misja archeologiczna Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: