wMeritum

Najważniejsze wiadomości z kraju i zw świata

Czarnogóra od jakiegoś kojarzona jest z tańszą alternatywą dla Chorwacji

Czarnogóra

i-zwiedzanie-i-wypoczynek-czarnogora-chorwacja-i-albania-3-5-wczasy-czarnogora-budva

Czarnogóra od jakiegoś kojarzona jest z tańszą alternatywą dla Chorwacji. Rzeczywiście ceny są tu niższe niż w pobliskim Dubrowniku, a architektura i krajobraz dość zbliżone. W 2018 roku Podgorica posiadała bezpośrednie połączenia lotnicze z Polską (ceny są dość zróżnicowane ale da się upolować prawdziwe okazje). Pamiętajmy jednak, że Czarnogóra dopiero rozbudowuje swoja turystyczna infrastrukturę, dlatego może okazać się, że kraj pod pewnym względami (czystość plaż, jakość hoteli) ustępuje temu do czego przyzwyczaiła nas Chorwacja.

  • Niewielka Boka Kotorska czyli zatoka o charakterystycznym kształcie robi duże wrażenie na odwiedzających. Poza malowniczymi górami otaczającymi czyste wody Adriatyku znajdziemy tu niewielkie malownicze miasteczka z zaskakującymi zabytkami (np. ruiny rzymskiej willi w Risan czy sanktuarium maryjne na małej wysepce koło Perastu). Dwa większe miasta Kotor i Herceg Novi zachwycą każdego zainteresowanego architekturą średniowieczną i nowożytną. Całość docenili eksperci UNESCO wpisując wewnętrzną część zatoki na Listę Świętego Dziedzictwa (Kotor znalazł się na niej dwa razy – po razy drugi ze względu na umocnienia z czasów rządów Wenecjan).
  • Budva to niewielkie miasto popularne wśród amatorów kąpieli słonecznych. Warto jednak pamiętać, że zachowała się tu interesująca średniowieczna starówka z cytadelą i kilkoma zabytkowymi świątyniami.
  • Wielu turystów odwiedza również zabytkowy Bar. Samo miasto to w większości przypadków współczesna architektura, ale kilka kilometrów metrów dalej przetrwały ruiny średniowiecznego miasta czyli Starego Baru. Spacer pomiędzy dawnymi zabudowaniami to doskonała propozycja na wycieczkę dla każdego miłośnika wieków średnich.
  • Czarnogórskie plaże są najczęściej kamieniste. Wyjątek to piaszczysta Velika Plaža w Ulcjinj. Samo miasto ma nieco inny charakter niż reszta kraju. Większość jego mieszkańców to Albańczycy i to oni nadają specyficzny rys temu nadmorskiego kurortowi. W centrum zobaczymy szereg średniowiecznych budowli, a w lokalnym muzeum dawne cele, w których piraci przetrzymywali niewolników.
  • Prawdziwy raj dla miłośników dzikiej przyrody to Jezioro Szkoderskie. Startując z popularnego Virpazaru lub malowniczej Rijeki Crnojevickiej będziemy mogli wybrać się w rejs łodzią lub przejść jeden z wytyczonych szlaków po parku narodowym. Na południu spotkamy pelikany, a przy dużej dozie szczęścia rzadkiego pelikana kędzierzawego.
  • Istotna część kraju to góry (co zresztą pomogło Czarnogórcom utrzymać względną niepodległość w czasach walk z Turkami) tak więc poszukujący kolejnych szczytów do zdobycia będą tu mieli co robić. Łatwiejsze i krótsze szlaki znajdziemy w okolicach Boki Kotorskiej. Na Jezerski Vrh możemy wjechać samochodem (przy okazji zwiedzając umieszczone na szczycie mauzoleum Piotra II Petrowić-Niegosza). Turyści z pewnym doświadczeniem wybierają się do Parku Narodowego Durmitor. Za najtrudniejsze uważane są Góry Przeklęte (ze słabo rozwiniętą infrastrukturą turystyczną i bazą noclegową).

Drogi w Czarnogórze utrzymane są w stosunkowo dobrym stanie, większym problemem może okazać się styl jeżdżenia autochtonów. Baza hotelowa jest najlepiej rozwinięta na wybrzeżu, nieco gorzej jest w głębi kraju. Oferta biur podróży i agencji turystycznych jest zróżnicowana – będziemy mogli uprawiać tu sporty wodne, chodzić po górach, wypoczywać na plażach i zwiedzać zabytkowe miasta.

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: