Dostałeś takiego SMS? Uwagżaj! To może być oszustwo!

      Możliwość komentowania Dostałeś takiego SMS? Uwagżaj! To może być oszustwo! została wyłączona

Oszuści znowu atakują.  Dostałeś SMS’a o zadłużeniu rachunku podatkowego? Miej się na baczności!

Oszuści opracowują coraz to nowsze techniki w jaki sposób mogliby wyłudzić pieniądze. Cyberprzestępcy żerują na naiwności lub niewiedzy innych osób nie zaskakują już nikogo. Jeszcze niedawno bardzo popularne były wyłudzenia gotówki „na wnuczka”, a od jakiegoś czasu naciągacze znaleźli przestrzeń na swoje działania w internecie oraz wiadomościach tekstowych. Najnowsza próba wyłudzenia to SMS o zadłużeniu rachunku podatkowego.

Treść wiadomości brzmi najczęściej w następujący sposób:

„Twoj rachunek podatkowy jest zadluzony kwota 4,91 PLN. Dokonaj splaty do dnia 11.02.2020 lub splata trafi do komornika mikrorachunek(.)org/4551” (pisownia oryginalna).

Słowem klucz jest tutaj „komornik”. Nikt bowiem nie chce jego wizyty w swoim domu, dlatego też niektórzy wolą zapłacić dla tzw. „świętego spokoju”. Po kliknięciu w link następuje przekierowanie do strony imitującej płatności PayU. Tam należy wybrać metodę płatności oraz podać swoje dane. I to przede wszystkim o nie chodzi – PESEL i hasło do banku.

Tak więc oszustwo jest prowadzone na szeroką skalę. Potencjalna ofiara może albo stracić wszystkie pieniądze z banku, albo zostać okradziona z danych osobowych. A te mogą posłużyć do wzięcia tzw. „chwilówki”, czyli kredytu na niską kwotę. W takiej sytuacji warto reagować od razu. Sprawę można zgłosić na policję. Warto  także dokładnie sprawdzać każdą stronę z której się logujemy lub na której podajemy swoje dane.

Aby zadbać o bezpieczeństwo danych osobowych całego społeczeństwa prosimy przekazać informacje znajomym

About Andrzej Wolnomularski

My mkniemy przez żar pustyni jak Beduini Czytam książki od tyłu, by być krok przed wszystkimi!