Balaton (Węgry)

camping-fured_0Jeszcze kilkadziesiąt lat temu Balaton kojarzył się polskim turystom z odrobiną luksusu i egzotyki. Dziś „węgierskie morze” postrzegane jest już zupełnie inaczej ale nic nie stoi na przeszkodzie aby wybrać się tam na wakacje.

Największe z węgierskich jezior charakteryzuje się wyjątkowo płytkim południowym brzegiem. Z tego powodu woda nagrzewa się tu szybciej niż chociażby nad Bałtykiem. Co więcej to idealne miejsce na wyjazd z dzieckiem (płycizny w kilku punktach sięgają nawet kilkuset metrów od brzegu). Osoby, które wolą popływać lub pozwiedzać mogą wybrać wypoczynek nad północnym brzegiem. Ciekawą opcją jest objechanie Balatonu rowerem – wokół brzegu przeprowadzono trasę rowerową oddzieloną od ruchu samochodowego. Coś dla siebie znajdą tutaj również miłośnicy: zabawy w kurortach (Siofok, Balatonfüred), dzikiej przyrody (Kis-Balaton), zabytków (Tihany, Keszthely) a nawet kąpieli termalnych (Heviz).Jezioro-Balaton-na-Wegrzech

Pobyt nad jeziorem to również możliwość spróbowania typowej węgierskiej kuchni. Placek lawasz kupimy praktycznie w każdym lokalu, a i ze znalezieniem popularnej zupy gulaszowej nie powinno być problemu.

Balaton-wyjatkowe-jezioro-Wegier.-Najpiekniejsze-miejsca-w-okolicy_article

Wybierając się nad Balaton trzeba pamiętać o dwóch sprawach – latem jezioro przeżywa prawdziwy najazd turystów. Lepiej więc pojechać tam we wrześniu lub na początku czerwca. Po drugie na Węgrzech raczej nie znajdziemy plaż jakie znamy z nadbałtyckich miejscowości. Zamiast tego koce i ręczniki rozłożymy na porastającej brzegi Balatonu trawie.

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: