Kandydat na prezydenta Gdańska opublikował post z „wyrokiem śmierci” dla Rafała Trzaskowskiego

Kandydat na prezydenta Gdańska opublikował post z „wyrokiem śmierci” dla Rafała Trzaskowskiego

Andrzej Kania to jeden z czworga kandydatów na prezydenta Gdańska. W grudniu opublikował na Facebooku sfałszowany „wyrok śmierci” dla prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego „za zdradę Ojczyzny i mieszkańców Warszawy”. Post zatytułował „znalezione w sieci”. Policja w Gdańsku, którą zapytaliśmy o wpis Kani, odpowiedziała, że zamierza wszcząć postępowanie ws. nawoływania do nienawiści.

Andrzej Kania, kandydujący z komitetu Alternatywa Społeczna, jest aktywny w mediach spoełcznościowych. 14 grudnia na swoim koncie na Facebooku opublikował post o treści: „Przedkłada się panu Rafałowi Trzaskowskiemu wyrok śmierci za zdradę Ojczyzny i mieszkańców Warszawy” 

To wyrok śmierci wydany przez Józefa Kurasia ps. Ogień, pochodzący z okresu powojennej działalności jego oddziału partyzanckiego. Nazwisko Trzaskowskiego wstawiono w miejsce danych osoby faktycznie skazanej przez oddział „Ognia”. Miejsce i data to: Warszawa, 2018 rok.

Post Kania zatytułował „znalezione w sieci”.

O sprawie napisał Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Andrzeja Kanię zapytaliśmy  na Facebooku, dlaczego udostępnił taki post. Czekamy na odpowiedź.  

Komenda Miejska Policji w Gdańsku, którą też zapytaliśmy o post, odpowiedziała nam, że wpis zabezpieczono, a „zabezpieczone treści przekazano do Wydziału Dochodzeniowo Śledczego  celem wszczęcia postępowania z art. 256 Kodeksu Karnego” (dot. propagowania faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego lub nawoływanie do nienawiści).

Wybory uzupełniające

W niedzielę, 3 marca, odbędą się uzupełniające wybory na prezydenta Gdańska; rozporządzenie w tej sprawie podpisał premier Mateusz Morawiecki. Jest to wynikiem wygaśnięcia mandatu Pawła Adamowicza, który zmarł 14 stycznia, po tym jak został zaatakowany nożem przez 27-letniego Stefana W. podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Do tej pory zarejestrowało się czworo kandydatów: 

– pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, z listy stowarzyszenia „Wszystko dla Gdańska”, które zostało założone przez Pawła Adamowicza;

– Piotr Walentynowicz, wnuk legendarnej działaczki „Solidarności” Anny Walentynowicz, który był radnym klubu PiS Rady Miasta Gdańska, w kadencji 2014-2018.  Będzie startował z komitetu „Gdańsk dla mieszkańców”;

– Grzegorz Braun, reżyser filmów dokumentalnych , który w 2015 r. był kandydatem na prezydenta Polski;

– Andrzej Kania z komitetu Alternatywa Społeczna.

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: