Nastolatek wypluł hostię. „To obraza samego Boga”

      Możliwość komentowania Nastolatek wypluł hostię. „To obraza samego Boga” została wyłączona

Profanacja czy przestępstwo? Księża wezwali mundurowych do 13-latka, bo nie chciał połknąć hostii. Incydent wywołał burzę w sieci. – Mieliśmy do czynienia z obrazą samego Boga – grzmi katolicki publicysta Tomasz Terlikowski. Tymczasem Katarzyna Lubnauer pyta, „czy następnym krokiem będą mandaty nakładane na żądanie proboszcza przez Policję za absencję na niedzielnej mszy”.

Głośna sprawa księży z Bełchatowa – którzy wezwali policję do 13-latka z powodu wyplucia przez niego hostii i schowania jej do kieszeni – rozgrzała internet. W mediach pojawiły się zarzuty, że duchowni i policjanci złamali prawo, przetrzymując chłopca i przesłuchując go bez obecności rodziców i psychologa. Są tez tacy, którzy stanęli w obronie księży.

„Przeraża mnie, że trzynastolatek wyjmuje Hostię z ust i chowa ją do kieszeni. I opowieść o bolącym zębie mnie nie przekonuje, bo nie wierzę, by jak go boli ząb to chowa ziemniaki do kieszeni. W tej sytuacji mieliśmy do czynienia z obrazą samego Boga, który w Komunii się ukrył” – pisze na Twitterze Tomasz Terlikowski. 

Publicysta zastanawia się, „czy rzeczywiście wszystkie lub niemal wszystkie dzieci powinny być dopuszczone do Pierwszej Komunii”.  „Czy jeśli rodzice nie chodzą do kościoła, jeśli wiara im wisi, to ich dzieci powinny przystępować w III klasie do Komunii? Czy w ten sposób nie produkujemy sobie świętokradztwa?” – pyta.

Terlikowski twierdzi, że „Kościół musi chronić Eucharystii, bo to Jego serce”. „Jeśli nie będzie tego robił zaprze się samego siebie. I nawet jeśli można dyskutować, czy metoda była najlepsza, to nie można o tym, czy trzeba było to zrobić” – dodaje.

Tymczasem z możliwej profanacji zażartował na Twitterze Krzysztof Śmiszek z Wiosny. „Witamy w Polsce 2019!” –  napisał.

Głos w sprawie incydentu w kościele w Bełchatowie zabrał tez Leszek Miller. – To oburzające i wstrząsające. To, że chłopiec nie przyjął komunii, tylko schował hostię do kieszeni, nie może być powodem interwencji policji. To by świadczyło, że jest na usługach Kościoła. To charakterystyczne dla państwa wyznaniowego. Polska jest na dobrej drodze, by się nim stać – komentował w programie „Tłit” w Wirtualnej Polsce.

„Mamy już interwencję Policji w sprawie krnąbrnego 13-latka, który nie połknął hostii. Czy następnym krokiem będą mandaty nakładane na żądanie proboszcza przez Policję za absencję na niedzielnej mszy?” – pytała Katarzyna Lubnauer na Twitterze.

Reklamy