Pierwszy w historii proces o lajki na Facebooku. Sprawdź, za polubienie jakich postów możesz trafić za kratki

Pierwszy w historii proces o lajki na Facebooku. Sprawdź, za polubienie jakich postów możesz trafić za kratki

Jak widać, w Internecie trzeba uważać już nie tylko na to, co publikujemy, lecz także co „lajkujemy”.

Siedem osób stanie przed sądem z powodu jednego kliknięcia. Do tego niecodziennego procesu dojdzie we Włoszech na początku listopada. Wszystko za sprawą postu opublikowanego na Facebooku w 2014 roku, w którym autor oskarżał burmistrza San Pietro Vernotico, Pasquale Russo i jego urzędników o uchylanie się od obowiązków i notoryczne nieprzychodzenie do pracy. Wymienione w tekście osoby poczuły się urażone i postanowiły wstąpić na drogę sądową

Sędzia z Brindisi podjął decyzję o wszczęciu procesu o zniesławienie nie tylko wobec autora publikacji, lecz także osób, które wyraziły aprobatę dla wymienionych w niej zarzutów, poprzez kliknięcie przycisku „lubię to”. Fulvio Sarzana, adwokat i ekspert do spraw przestrzegania praw w sieci uważa za mało prawdopodobne, żeby w tym procesie zapadł wyrok skazujący dla użytkowników Facebooka. Gdyby tak się stało, uznano by to z pewnością za „wydarzenie epokowe”. Kliknięcie przycisku „lubię to” nie jest według Fulivio działaniem celowym, lecz automatycznym. 

Policja pocztowa we Włoszech dostaje około 100-200 zgłoszeń o obraźliwej treści publikowanej w mediach społecznościowych. ,,Gdyby dodać do tego wszystkie zgłoszenia w sprawie lajków, jej biura zostałyby sparaliżowane przez napływ samych takich zawiadomień” – dodał ekspert. 

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: