Szwecja oszalała na punkcie Polaka, który uratował szwedzką rodzinę z płonącego domu w Halmstad. Gdy cały budynek stał w płomieniach, 27-letni mężczyzna nasączył swój ubiór wodą i wszedł do środka. Ryzykując własne życie uratował 4 osoby.

Szwedzkie media okrzyknęły Piotra Czerwińskiego bohaterem. Mieszkający w Halmstad mężczyzna obudził się w środku nocy słysząc krzyki dobiegające od sąsiadów. Okazało się, że płonie pobliski dom, a na ostatnim, trzecim piętrze w kleszczach płomieni została uwięziona czteroosobowa rodzina. Gdy okoliczni mieszkańcy patrzyli na pożar z bezpiecznej odległości oczekując na przyjazd straży pożarnej, Polak szybkim pędem wrócił do domu, ubrał grube ciuchy w tym czapkę, następnie zmoczył je wodą pod prysznicem, wziął jeszcze trzy nasączone wodą koce i wbiegł do środka płonącego budynku. Zebrany tłum nie mógł uwierzyć w to co właśnie zobaczył.

Po chwili niepewności przez drzwi płonącego budynku wybiegło małżeństwo, a tuż za nimi Polak trzymający w objęciach ramion dwójkę dzieci owiniętą mokrym kocem. Zebrany tłum wpadł w zachwyt i zaczął skandować “tack! tack!” co w tłumaczeniu na polski oznacza “dziękujemy! dziękujemy!”. Po około 15 minutach, gdy już wszyscy byli bezpieczni na miejscu zjawili się strażacy i przystąpili do gaszenia pożaru. Szwedzkie media nie mają wątpliwości, że gdyby nie bohaterska postawa Polaka, rodzina najprawdopodobniej by spłonęła lub odniosła poważne obrażenia. Piotr Czerwiński został okrzyknięty przez szwedzkie media bohaterem. Jeden z mieszkańców miasteczka Halmstad utworzył nawet zbiórkę pieniędzy na pomnik, aby upamiętnić bohaterski wyczyn Polaka, oczekiwana kwota w zaledwie kilka godzin została przekroczona dwukrotnie.