Uwaga na bankomaty w Koszalinie! Klientka straciła prawie 20 tysięcy

Uwaga na bankomaty w Koszalinie! Klientka straciła prawie 20 tysięcy

Ofiarami międzynarodowej szajki przestępczej padli mieszkańcy Koszalina, którzy korzystali z bankomatu PKO SA.

– Nikt mi karty nie ukradł, PIN-u pilnuję jak oka w głowie. Nic nie pomogło. Pomimo tego zostałam okradziona. Straciłam mnóstwo pieniędzy. Ostrzeżcie innych – zaalarmowała nas zrozpaczona klientka banku PKO SA.

Kiedy poinformowała władze banku o tym, w jaki sposób została okradziona, pracownicy banku natychmiast rzucili się do telefonów i zaalarmowali klientów, którzy tego dnia wypłacali pieniądze w tym bankomacie. Karty zostały zablokowane, a osoby poproszone o przyjście po nowe.

– Oszukani klienci nie stracą ani złotówki. Wyrównamy wszystkie straty – uspokoił w imieniu banku Tomasz Bogusławski z biura prasowego PKO SA. Władze banku wolą wymienić wszystkie karty klientom, którzy korzystali z urządzenia, bo przecież złodzieje mogą zaatakować po jakimś czasie. Jak to możliwe, że złodzieje dokonali wypłaty z cudzego konta, chociaż nie mieli dostępu do kart bankomatowych?!

– Przestępcy nałożyli na bankomat tzw. nakładkę. W miejscu, gdzie wkładamy kartę znajdowało się urządzenie, które skanowało nasz kod z karty, a zainstalowana w innym miejscu kamera rejestrowała jak wbijamy numer PIN – opisał mechanizm przestępstwa Paweł Teterycz, zastępca naczelnika sekcji prewencji Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie. Funkcjonariusze, po zawiadomieniu ich przez poszkodowaną osobę, sprawdzili inne bankomaty tego banku. Niestety, we wskazanym miejscu, ani w innych bankomatach nie stwierdzono śladów manipulowania.

– To specjaliści. Wystarczy kilka godzin działania i dysponują wielką liczbą danych do wytwarzania fałszywych kart. Niestety, od czasu wejścia Bułgarii i Rumunii do Unii Europejskiej, dość często odnotowujemy popełnianie tego rodzaju przestępstw, które określane jest fachowo skiming – opowiada Przemysław Kimon z biura prasowego KWP w Szczecinie.

Kilka miesięcy temu w Szczecinie policjanci zatrzymali trzy osoby z Bułgarii, które zainstalowały nakładkę i gromadziły dane. Zamierzali wykorzystać je przeciwko klientom tego banku. Na szczęście funkcjonariusze w porę przerwali ten proceder.
Bankowcy apelują do klientów, żeby zwracali uwagę jak wygląda bankomat, z którego korzystają. Ślady kleju lub wystające elementy – powinny nam zaniepokoić.

– Skuteczną metodą ochrony jest także zakrywanie klawiatury ręką podczas wystukiwania numeru PIN-u. Sam ten sposób stosuję – zapewnił rzecznik PKO SA.

Dzielenie się jest dbaniem o innych!

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: